Із усього циклу Новорічно-Різдвяних свят Старий Новий Рік – свято наймолодше і найособливіше. Його почали святкувати лише у 1918 році (після переходу на григоріанський календар), і досі зустрічають лише у слов’янських каїнах. Спробуйте перекласти американському гостеві саму назву свята, і ви побачите вираз здивування у його очах. Однак кожен українець, молдаванин, грузин, білорус чи вірмен легко вас зрозуміє. Адже для нас – це веселе свято, яке асоціюється з щедруванням, ворожінням і масовими гуляннями.

За давньою народною традицією першим до будинку в день нового року має зайти мужчина. І не просто зайти, а посіваючи дім зерном і примовляючи різні побажання: «сійся, родися жито пшениця і всяка пашниця!». Текст щедрівки-посівалки у кожній місцевості міг бути різним, але у ній неодмінно бажали багатого врожаю і доброго здоров’я в новому році. Далі, якщо в домі є дівчина на виданні, посівальник мав на кілька хвилин присісти, «щоб свати в дім заходили і сідали». Лише після того господар обдаровував його грошима, а господиня пампухами. І щасливий щедрувальник ішов до наступного дому.

Дівчата, оскільки не брали участі в посіванні, ніч на Василя, так само, як і ніч на Андрія, проводили у ворожіннях. Різними прикметами вони намагалися вияснити котра з них найскоріше вийде заміж, звідки і яким буде її суджений, яким буде увесь наступний рік.

Цікаво, що ворожіння ці зовсім не мають містичного змісту, а скоріше нагадують веселу колективну гру, яку можна грати і в наш час. Наприклад, популярною є ворожба, при якій у вареники вкладають різні предмети, і кому який вареник попадеться, те у новому році його і чекає. Копійка – до грошей, ґудзик – до обнови, нитка – до подорожі. Таким чином господині не тільки забезпечували своїм гостям веселу розвагу, але і могли бути впевнені, що вареників на святковому столі не залишиться. Адже на відміну від Святої вечері, яка припадає на останній день посту, вечерю на Старий Новий Рік називають щедрою.

Це новий шанс весело і святково зустріти Новий рік тим, хто 1 січня постив, зустрітися з тими, з ким не встиг побачитись досі, вирішити те, на що не наважувався раніше. У народі Старий Новій Рік асоціюється з новим шансом виправити старі помилки і зробити щось краще. Тому у цей день традиційно сусіди, які були в сварці, ішли один до одного миритися. І відмовити у примиренні вважалося неприпустимим.

Бажаємо Україні і кожному з нас у Новому Році миру і добра. Нехай Бог допомагає у кожній добрій справі і береже ваші сім’ї від усіх незгод! Здоров’я, достатку і радості зичимо вам у Новому Році!