В гардеробі майже кожного сучасного українця, без прив’язки до його статі, віку, професії, є вишитий одяг. Найчастіше – це сорочка вишиванка, сукня; рідше – спідниці, плахти, жакети. Є й аксесуари з вишитими елементами або стилізованим етнічним декором – пояси, платки, шарфи, рукавички тощо.

Але більшість людей вважають гарний вишитий одяг лише вбранням для святкових урочистостей, визначних подій та тематичних заходів, тому й купити вишиванку бажають для короткочасного та виключно цільового використання.

Це стереотипна помилка, тому що сучасний вишитий одяг – річ універсальна, і на питання «куди вдягти вишиванку» можна беззаперечно відповісти – «будь-куди».

Куди вдягати вишиванку: доречність та особливості використання

 

Цінність вишитого одягу полягає в тому, що він ніколи не виходить з моди, є доречним у багатьох випадках, зручним, екологічним та функціональним.

Можна виділити декілька напрямків використання вишиванок, згідно яких до одягу висувається ряд простих вимог.

 

 ВИШИВАНКА НА ВИЗНАЧНІ СВЯТКОВІ ПОДІЇ, УРОЧИСТОСТІ (СІМЕЙНІ, ЦЕРКОВНІ, ДЕРЖАВНІ СВЯТА)

Для таких випадків бажано мати в гардеробі особливий вишитий одяг:

  • - авторський, сконструйований та вишитий майстринями за індивідуальним замовленням;
  • - вишитий самостійно;
  • - переданий у спадок;
  • - фабричний, але високої якості (гарна вишивка, тканина, крій).

 

Особливо це слід враховувати, якщо треба вдягти вишиванку на особисте свято: весілля, вінчання, ювілей тощо. Бо національний стрій чи його елементи – це не лише гарне, красиве вбрання, це пам’ять предків, яка несе відповідну енергетику та емоції.

 

ВИШИВАНКА НА ТЕМАТИЧНИХ ЗАХОДАХ

Вишиванка на деяких тематичних заходах є своєрідним дрес-кодом:

  • - це різноманітні свята у школі, дитячому садочку, розвиваючих центрах;
  • - міські, селищні, районні тематичні заходи;
  • - фестивалі, покази, ярмарки;
  • - флеш-моби, тематичні паради (наприклад, Парад вишиванок).

Для таких заходів можна купити вишиванки в будь-якому ціновому діапазоні (але, все-таки, слід уникати дешевого та вульгарного одягу – це правило єдине для всіх напрямів використання).

 

ВИШИВАНКА НА ВИСТУПАХ, КОНКУРСАХ У ФОЛЬКЛОРНОМУ ЖАНРІ

Для таких особливих моментів, коли не передбачений єдиний стрій (наприклад, для усього танцювального колективу, хору тощо), також потрібен особливий ошатний одяг в національному стилі, який підбирається індивідуально і має ряд особливостей:

  • - багате використання декору;
  • - нестандартний крій.

При цьому ручна вишивка не є обов’язковою.

 

ВИШИВАНКА НА РОБОТУ

Вдягти вишиванку на роботу, яка пов’язана з освітньою, науковою, керівною діяльністю, діяльністю у сфері управління і яка не вимагає використання спецодягу (уніформи), буде завжди доречно.

Вишиті сукнісорочки чоловічі та жіночі, піджаки з вишивкою, спідниці з вишитими візерунками допоможуть сформувати новий імідж керівника компанії, вчителя школи, викладача у ВНЗ, бібліотекаря, офісного працівника та інших.

 

Найважливіші правила при виборі вишиванки для роботи:

  • - практичність (можливість частого прання без нанесення шкоди зовнішньому вигляду одягу);
  • - комфорт і зручність в носінні;
  • - адаптованість до сучасного ритму життя;
  • - стриманість в оформленні.

Доречною вишиванка як вбрання буде на заходах (симпозіумах, презентаціях тощо), де планується зустріч з міжнародними колегами чи партнерами. Такий одяг покаже повагу до національних традицій, допоможе виразити громадянську позицію та культурну освіченість.

 

ВИШИВАНКА НА ПОВСЯКЧАС

Вишитий одяг легко піддається будь-якій трансформації, тому, в залежності від крою, тканини, самої вишивки, вмілого поєднання етнічного одягу з іншими елементами гардеробу, вишиванки можна вдягати повсякчас:

  • - для прогулянок та активного відпочинку: футболки з вишивкою, сорочки з вишитими вставками, вишиті светри, толстовки, світшоти;
  • - для відвідування театрів, ресторанів: сукні, спідниці, сорочки вишиванки (як самостійно, так і в комплексі з іншими речами без вишивки);
  • - для створення повсякденного кежуал-стилю (етно-casual): вишита сукня з кедами чи кросівками, вишиті сорочки з джинсами, шортами тощо.

Український вишитий одяг – це гордість нації, це натхнення та засіб виразити себе, тому вдягти вишиванку на свято чи на роботу, на дозвілля чи на навчання повинно сприйматися природно та впевнено. Для вишиванок немає перепон!