Як багато таємниць приховує український орнамент на вишиванках! Кожен символ може розповісти захоплюючу історію, кожен стібок наповнений особливим сакральним змістом. Якщо перекласти орнамент вишиванки на сучасну мову, вийде анітрохи не нудніше, ніж розшифровка стародавніх таємничих книг.

Чоловіча, жіноча або дитяча вишиванка – в кожній з них записаний досконалий текст, витканий з народних міфів і легенд. Колір, матеріал, особливості крою, а головне – орнаменти для вишиванок створюють свою неповторну енергетику. Недарма українську вишиванку завжди шанували як особливу сорочку-оберіг.

Унікальний код української сорочки – це її орнамент. На вишиванку прийнято наносити абстрактний малюнок, рослинні і зооморфні візерунки. До XX століття візерунок вишивки не змінювався – традиційним вважався геометричний малюнок, навіть квіти зображувалися графічно. Головним завданням вишивки було кодування символів, а не прикраса.

Модні тенденції останнього століття вплинули на те, як виглядає сучасна українська вишиванка. Орнамент увібрав у себе фантазії декоративного мистецтва – так з'явилися візерунки «троянди», «райські птахи» та інші. Проте, багато українських виробників одягу відносяться до вишиванки не як до чергової модної речі, з необдуманим візерунком і застосуванням ниток різних відтінків. Адже, як заявляють вони, втрачається головне – та неповторна енергія, яку зберігають в собі орнаменти українських вишиванок. Тому, при розробці дизайну і пошитті сорочок, враховується історія української вишиванки: значення кольорів та візерунків.

Дитяче вишиване щастяОрнамент для дитячої вишиванки

 

У наших пращурів був звичай – коли дітям виповнювалося три роки, їм шили першу вишиванку з батьківських сорочок. Вірили, що дитяча вишиванка зберігає батьківську любов, яка завжди захистить від негараздів.

Орнамент для дитячої вишиванки виконувався, в основному, червоними нитками. Червоний колір символізував родовий кровний захист.

Найпопулярніший орнамент для дитячої вишиванки – восьмикутна квітка або зірка, символ матері.

Дитячі вишиванки відрізнялися візерунками: для хлопчиків вишивали чоловічі символи Сонця і вогню, а для дівчаток – жіночі символи родючості Землі.

Орнаменти для чоловічих і жіночих вишиванок

Візерунки та орнаменти відрізнялися своїм віковим і статевим призначенням. На сорочках для жінок зображували одні символи, для чоловіків – інші. Орнаменти для чоловічих вишиванок поєднують традиційні чоловічі символи:

  • вогонь (ромбовидна решітка);
  • Сонце (прямий хрест або восьмикутна зірка);
  • поле, засіяне насінням, як знак чоловічої сили (ромб з крапкою посередині).

Орнаменти для жіночих вишиванок були завжди пов'язані з Землею і народженням дитини. Найпопулярніші орнаменти для жіночих вишиванок:

  • пряма лінія (розшифровується як знак Землі);
  • хвилі, спіралі та «змійки» (символізують Воду);
  • косий хрест (розшифровується як символ Місяця і жіночого початку).

Однак візерунок вишиванки рідко містить в собі виключно чоловічі або жіночі символи. Орнаменти для чоловічих вишиванок тісно переплелися з жіночими. А в дитячій сорочці чоловічі і жіночі знаки об'єднуються і розшифровуються як материнська турбота і батьківська сила.

Вишиванка – звідки ти родом?

Орнамент вишиванок по регіонах України відрізнявся як за кольором, так і за візерунком. Наші пращури добре засвоїли приказку «по одежі стрічають» – досить було розшифрувати орнаменти вишиванки і ставало зрозуміло, звідки людина родом. Орнамент вишиванки по регіонах – це той ключ, який відкривав внутрішній світ господаря сорочки.

Орнамент вишиванок по регіонахНайбільш популярні орнаменти вишиванок Київського регіону – рослинні візерунки (калина, грона винограду, хміль).

У Чернігівському регіоні вишивали дрібним хрестиком, часто з бісером.

На Поліссі переважала вишивка у вигляді простих геометричних візерунків.

Для Поділля характерно об'єднання декількох технік. Найчастіше використовуються зооморфні і рослинні візерунки.

У Харківському регіоні вишивали хрестиком і застосовували різні мотиви.

На Буковині вишиванки часто прикрашали срібними та золотими нитками.

Для Закарпаття та сусідніх регіонів характерні найбільш колоритні візерунки.

У південному регіоні України була популярна вишивка хрестиком з використанням різнокольорових ниток. Улюблена тематика – квіти.

Як розшифрувати код вишиванки?

Орнаменти на українській вишиванці – унікальний код, який не має аналогів в інших регіонах світу. Розшифровка вишиванки – заняття не тільки цікаве, але і вельми корисне. Важливо розшифрувати не лише візерунок, а й значення кольорів на вишиванці. Біла вишивка характерна для всіх регіонів України. Вишивка чорним кольором вважалася божественним знаком створення світу, а червона – символізувала єднання жіночого і чоловічого початків.

Значення кольорів на вишиванці безпосередньо пов'язано зі стихіями:

  • повітря (білий колір);
  • води (синій);
  • вогню (червоний);
  • землі (чорний);
  • світлоносного ефіру (жовтий колір).

Розшифровка вишиванки розкриває таємниці наших пращурів. Перші візерунки – геометричні символи вишиванки. Візерунки по регіонах України відрізняються своїм різноманіттям, але значення головних символів залишається незмінним:

  • «сварга» розшифровується як знак Сонця і домашнього вогнища;
  • восьмикінцева зірка – символ Богородиці, єднання жіночого і чоловічого початків;
  • ромб – союз Сонця і Землі, символ родючості;
  • «криниця» – зв'язок земного світу з духовним.

І пам'ятайте – надягаючи вишиванку, ви стаєте таємничою книгою, в якій пишеться ваша унікальна історія життя! А придбати якісні українські вишиванки Ви завжди можете у нас на сайті, перейшовши за посиланням https://ukrmoda.ua/kupit-vyshivanki/