28 червня в Україні відзначають День Конституції. Це єдине державне свято, закріплене в самому Основному законі. Третій рік Україна відзначає його в умовах воєнного стану.

Нашій Конституції сьогодні виповнюється 28 років.

28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин після безпрецедентного за тривалістю й напругою засідання, що увійшло в історію під назвою «Конституційна ніч», Верховна Рада 315 голосами ухвалила Конституцію України.

Українська традиція конституціоналізму має глибоке історичне коріння. Першу українську Конституцію написав Пилип Орлик 1710 року. Той документ вважається першою європейською конституцією в сучасному її розумінні. У ній було передбачено створення вільної, незалежної держави, заснованої на природному праві народу на свободу й самовизначення.

У 2008 році у московському архіві київський історик Олександр Алфьоров знайшов оригінал Конституції Пилипа Орлика, написаний староукраїнською мовою. До цього вважалося, що козацька Конституція існує лише в латинському варіанті, а зберігається він у Національному архіві Швеції. Український варіант переклали з латинського оригіналу ще за часів козацтва, і він понад півстоліття зберігався у Запорозькій Січі, а коли останню знищили російські війська – потрапив до Москви. Копію історичного документа можна побачити в Музеї Гетьманства у Києві. Оригінал Конституції Пилипа Орлика, на жаль, залишається в Москві. Але це тимчасово.

Конституція – головний державний закон, який закладає ціннісний фундамент українського народу. Він має найвищу юридичну силу і значення. Документ складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а 15-й містить перехідні положення. Тексту Конституції передує Преамбула.

Серед головних її положень – такі:

– Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.

– Народ визнається носієм суверенітету і єдиним джерелом влади.

– Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

– В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

– Україна – унітарна держава, територія якої є цілісною і недоторканною.

– Державною мовою в Україні є українська мова.

Для нас, українців, Конституція – це про права і свободи, про гідність, цінності, хребет нації, стійкість та нескореність. Щодня наш народ виборює ці права і свободи. А українські військові захищають державу на фронті, борючись із російськими окупантами, які понад десять років хочуть загарбати наші території.

Тримаймо стрій! Зі святом, друзі!